Mehmet Pişkin'in İntiharı Üzerine Psikolojik Analiz

 İtiraf etmeliyim ki videoyu izlerken bir psikolog olarak kanım dondu, şaşırdım, bazı yerlerde garip bir sıcaklık, sempati oluşmadı değil ancak detaylı olarak düşünüldüğünde ve empatik olarak yaklaşıldığında üzerine konuşulacak şeyler olduğunu düşündüm.

Sürece ilk önce kişiyi tanıyarak başlamamız lazım ancak basın yoluyla edinebildiğimiz bilgiler yalnızca ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduğu, bilgisayar yazılımcısı olduğu ve özel bir şirkette yönetici pozisyonunda olduğu idi. Videoda göründüğü kadarıyla maddi doyumunun olduğu, sosyal çevresinin olduğu ve öz bakımının, konuşmasının gayet yerinde olduğu görülmektedir.

Peki neydi Mehmet Pişkin’i intihar etme düşüncesine sevk eden?

Video da bu konu hakkında bilgi vermemesi hatta geçmişte ve o anda yanında olan kişileri “muhteşem”, “mükemmel” insanlar olarak tanıtması da bizlere bilgi verebilir. Bir insanın hayatı çok düzgün gitse bile yanında ki her kişinin çok iyi insanlardan oluştuğunu düşünerek her olguya olumlu bakmak  biraz anormal bir durum. Video da sadece belli bir kısımda geçmiş ilişkilerine yönelik anlamsız ilişkiler yaşadığından bahseder gibi oldu ancak hemen akabinde “zaten bende çok normal bir insan sayılmam” diyerek yeniden bir içe vurma durumu yaşandı.

Bazı kişiler mutsuzluğunu, huzursuzluğunu, çökkün ruh halini gizlemeye çalışırlar bunun adı “maskeli depresyon’dur ki bu daha çok hayatta hep güçlü durması istenen erkek cinsiyetinde göze çarpmaktadır. Sanki böyle bir durumda vardı bu videoda. Arkadaşlarından ve doktorlardan uzun süredir destek aldığından bahsetti yani yolunda gitmeyen bir şey vardı ancak yine de bu yolu tercih ettiğini söyledi.Acaba doğru kişilerden mi destek aldı? Psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışman gibi ruh sağlığı uzmanları mıydı?

Bir bölümde ölümden korkmadığını, acı duymaktan korkmadığını sadece ölemezse bir aksilik olursa diye korktuğundan bahsetti. Bir insanın refleksif tepkileri ister istemez korkuya duyarlıdır, korkmamak, duygulardan arınmak diye bir şey yoktur yalnızca bunun üzerini savunma düzenekleriyle örtmek vardır. Mehmet Pişkin’de de bunu gördüğümüzü düşünüyorum korkmamak üzere çok fazla duvar ördüğünü, savunmalar oluşturduğunu. Ancak yine de arada yüzünün kızarması, yutkunmaları fizyolojik tepkilerini gözler önüne serdi.

Bunun dışında böyle bir durumda dahi sürekli gülümsemesi aklıma birden geçen aylarda intihar ettiği açıklanan Robin Williams ‘ı getirdi. Sürekli gülen, oynadığı filmlerde senaryo gereğimi bilemem ama genel olarak sevgi, neşe ve koşulsuz destek anlayışı olan oyuncu profillerinde olması bana biraz ilginç gelmişti. Mehmet Pişkin’in ölümünden sonra da yakınlarının söylediği “ Mehmet hayat dolu bir insandı” “Sürekli neşe dolu bir insandı” sözleri bende geçmişe yönelikte var olan sorunların içe atarak dışarıya farklı bir profil oluşturduğu izlenimini yaratmaktadır.

Bana bu videoda en ilginç gelen durum ise öldükten sonra mezara konulmak istememesi idi. Tabiki istemeyebilir zaten dini inançların olmadığını bahseden birinin bir vasiyeti de gömülmek istememek olabilir ancak ölümü önemsemeyip ölüm sonrasının olmadığını düşünen birisi için mezara konup konmamak istemesinin önemi düşündürücü? Tam da bu isteğini belirtmesinin akabinde yine başkalarına yararlı olabilme düşüncesi ile bir kadavra olarak kullanılma isteğinin olması iyi bir niyet olsa da hala içinde bedensel olarak olmasa da ruhsal olarak hayata tutunma isteğinin olduğunu düşünmekteyim.

Dini inanç noktasında bakıldığı zaman hangi dinden olursa olsun bir gücün varlığına inanan ve ölüm sonrası yaşama inanan bireylerin bu boşluğu daha kolay doldurabildiğini görmekteyim.  Sadece dini inanç  olarak değil orta vadede hedefleri olabilen, önlerinde misyonları olan ve kendilerini iyi bir şekilde tanıyıp kendilerine yönelik saygıları olan insanlar bu tarz bunalımlardan daha kolay çıkabilmektedirler.

Bu olgu da maalesef istenmeyen bir sonuç olmuştur ancak bilinmelidir ki intihar düşünceleri kişide birden oluşmaz illaki yolunda gitmeyen olumsuz bir süreç vardır. Hatta kişi bu düşüncelerini satır aralarında verebilir bunlara dikkat etmek gerekmektedir.

Bu arada bu tarz video ve içeriklerin çok fazla paylaşılmamasını ve diğer insanlara rol model olmamasını ısrarla öneririm.

Bu olayın gündemde olması ve intihar olgusunu ele alabilmek maksadıyla bu yazıya değinme ihtiyacı hissettim.

Saygılarımla..

 

 

 

M. Berk KARAOĞLU

Psikolog

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2021
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım