Çocuk ve Ergen Psikoterapisi Nasıl Olmaktadır?

Çocuk ve Ergen Psikoterapisi Nasıl Olmaktadır?

Çocukluk ve ergenlik döneminde sosyal problemler, aile içi iletişim sorunları, öğrenme güçlükleri, aile içi çatışma gibi

 birçok alanda sorun ve sıkıntı yaşanabilmektedir. Ailenin yaklaşımı, kardeşler arası sıralama, biyolojik faktörler, toplum yapısı bu konuda oldukça etkili olabilmektedir. Bu noktada merkezimiz, çocuk ve ergenlere yönelik psikoterapi uygulamaktadır. Gelişimsel, zihinsel ve psikopatolojik durumlara bakıldığı gibi, aile ile çocuğun etkileşimine de ayrıca önem verilmektedir. Çocuk/ergenle bütünlük oluşturabilmek ve onları anlayabilmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır.  Uygulanacak psikoterapi yöntemi belirlenir ve burada çocuğun mevcut problemleri, hikayesi, gelişim seviyesi, seanslara aktif katılımı ve çocuğun yaşadığı psikolojik sorunlar özellikle dikkate alınır.

Birçok farklı psikoterapi yöntemi bulunduğu gibi, bazen çocuk/ergenden ayrı olarak anne-baba-bakım veren ile de seanslara devam edilebilmektedir. İç görü yönelimli terapiler, bilişsel – davranışçı psikoterapiler, aile terapileri ve bilinçle ilgili terapiler kullandığımız yöntemlerden bazılarıdır.

 

 

M.Berk KARAOĞLU

Uzman Klinik Psikolog- Aile Danışmanı


Geri

MAKALELER

Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2021
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım