Çocuk ve Ergen Psikoterapisi Nasıl Olmaktadır?

Çocuk ve Ergen Psikoterapisi Nasıl Olmaktadır?

Çocukluk ve ergenlik döneminde sosyal problemler, aile içi iletişim sorunları, öğrenme güçlükleri, aile içi çatışma gibi

 birçok alanda sorun ve sıkıntı yaşanabilmektedir. Ailenin yaklaşımı, kardeşler arası sıralama, biyolojik faktörler, toplum yapısı bu konuda oldukça etkilidir ve merkezimiz, çocuk ve ergenlere yönelik terapi ile bunlara çözüm getirmektedir. Gelişimsel, zihinsel ve psikopatolojik durumlara bakıldığı gibi, aile ile çocuğun etkileşimine de ayrıca önem verilmektedir. Çocuk/ergenle bütünlük oluşturabilmek ve kişiyi tam olarak anlayabilmek öncelikli hedefimizdir. Uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir ve burada çocuğun mevcut problemleri, hikayesi, gelişim seviyesi, tedaviye aktif katılımı ve çocuğun yaşadığı psikolojik sorunlar özellikle dikkate alınır.

Birçok tedavi yöntemimiz bulunduğu gibi, bazen çocuk/ergenden ayrı olarak anne-baba-bakım veren ile de seanslara devam edilebilmektedir. İç görü yönelimli terapiler, bilişsel – davranışçı tedaviler, aile terapileri ve bilinçle ilgili terapiler kullandığımız yöntemlerden bazılarıdır.

 

 

Psikolog M.Berk KARAOĞLU

İzmir Terapi ve Danışmanlık Merkezi


Geri

MAKALELER

Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2020
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım