Zeka ve Kişilik Testleri

Danışmanlık merkezimizde; çocuk ve ergenlerle yapılan görüşmelerimizde, terapilerde daha iyi sonuç alabilmek ve çocuğun/ergenin gelişimsel, zihinsel ve psikopatolojik durumlarını daha iyi analiz edebilmek adına bazı testler uygulanmaktadır. Yapılan bu testlerin sonuçlarına göre gelişim, iyileşme ve ilerleme için danışmanlık ve psikoterapi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Danışmanlık merkezimizde uyguladığımız testler:

  * MMPI Kişilik Testi (Ergen ve Yetişkin) 

ABD’de Minesota Üniversitesi tarafından geliştirilen ve 566 sorudan oluşan mmpı testi, kişilik özelliklerini ve psikolojik sorunları analiz etme adına uygulanan bilimsel ve objektif bir testtir.

 

  * AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri)

0-6 yaş arası bebek ve çocuklara uygulanan bu test, o anki yaşa göre gelişim ve becerileri ölçmeye yöneliktir ve uygulama; anneden alınan bilgilere göre değerlendirilmektedir. Gelişimsel gecikme ve düzensizliği ele alır. Genel gelişim, dil bilişsel gelişim, ince motor ve kaba motor olmak üzere 4 alt testten oluşmaktadır.  * Metropolitan Okul Olgunluğu Testi (Okula Hazır Oluş Ölçeği) Catell 2A Zeka Testi 

5-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanan bu test,  ilkokula hazır olma durumunu değerlendirir. 6 alt testten oluşmaktadır ve ilkokula başlayana kadar olan süreçte gelişimini desteklemeye yönelikltir. Okuma olgunluğu, sayı olgunluğu ve genel olgunluk alanlarında bilgi vermektedir.  * Wisc-r Zeka Testi 

Zihinsel performansı belirlemek amacıyla uygulanan bu test; sözel ve performans olmak üzere iki bölümden, her bölümde bir yedek, 5 ana test olmak üzere altı alt testten oluşmaktadır. Bireysel bir zeka testi olup kullanılan yetenek ve zeka testleri arasında geçerlik ve güvenirliği en yüksek olanıdır. 


  * Resim Çizme ve Değerlendirme

Çocuğun ruhsal durumunu anlamanın önemli yollarından biri olan resim çizme ve değerlendirme uygulaması, çocukların yaşadıkları psikolojik sorunları anlamak için oldukça etkili bir yöntemdir. Kağıt kullanımı, çizim şekli ve renkler; kişilik özellikleri, kişiler arası ilişkileri, duygusal problemleri, kırgınlıkları, korkuları, beklenti ve endişeleri  analiz etmede yol gösterici olmaktadır.

 

M. Berk Karaoğlu

Uzman Klinik Psikolog- Aile Danışmanı 


Geri

MAKALELER

Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2022
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım