Cinsel Sorunlar

Cinsel İsteksizlik

      Bireyin kültürel veya toplumsal bazda yaşamış olabileceği baskılar, ödipal çatışmalar, karşı cinse olan genel olarak veya durumsal olarak uyarılma azlığı yaşaması gibi konuların ele alındığı bir süreçtir.

 Vajinismus

      Kadında cinsel birleşme sırasında vajinal kasların istemsiz olarak kasılması neticesinde penis, vajina birlikteliğini içeren cinsel birleşmenin sağlanamaması durumudur. Birçok etmene bağlı olabilecek “Vajinismus” sorunu çözüme ulaşılabilen bir durumdur. Bundan dolayıdır ki bu sorunu yaşayan birey ve çiftlerin umutsuzluğa kapılmadan, çözümü olduğunu bilmesi ve bu konunun uzmanı bir “Cinsel Terapist”ten destek alması anlamlı olacaktır.

 Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Bozukluğu)

      Erkeğin penis vajina birlikteliğine ilişkin peniste yeterli sertliği sağlayamaması durumudur.

Erken Boşalma (Denetimsiz Boşalma)

      Erkeğin cinsel uyarılma sırasında, cinsel birleşme öncesi veya cinsel birleşme sırasında kontrolsüz olarak erken boşalması durumudur. Genellikle cinsel ilişki esnasında 4 dk ve öncesi genel literatür kapsamında “Erken Boşalma”nın tanımı içinde yer alsada bu süre algısından ziyade partneri ile birlikte bu konuda uyumunun ve boşalmanın kontrolü üzerinde durulması gerekmektedir.

Cinsel Terapi Süreci Nasıl Olmaktadır?

 

Cinsellik duygularımızın en yalın haliyle dışa vurumudur ve duygular örselendiğinde cinsel problemlerimizde oluşabilmektedir. Bu gayet normaldir.

Bu seanslarda ilk önce seanslara çift olarak gelmeleri, ilk seansta sorunu tanılamak sonraki seanslarda cinsel terapi sürecine girmek amaçlanmaktadır.

Cinsel terapilerde düşünüldüğü üzere klinikte cinsel uygulamalar yaptırma, müstehcen gerçek video ve resim gösterimleri vs. gibi mahremiyeti ihlal edici türden şeyler kesinlikle yapılmamaktadır. Cinsel terapi bu değildir.

Cinsel terapi seanslarında öncelikle çiftlerin duygusal uyumu ve sonrasında cinselliğe bakış açıları gerekirse geçmiş örüntüler konuşulmakta ve psikoterapiye yönelik cinsel konular ağırlıklı olarak konuşularak davranışçı ödevlerini kendi rahat ettikleri ortamda veya evlerinde yapmaları istenmektedir.

 

  • Vajinismus
  • Erken boşalma
  • Sertleşme problemi
  • Cinsel isteksizlik
  • Hiperseksüalite (aşırı cinsel istek) gibi birçok problemde cinsel terapi, aile danışmanlığı, EMDR Terapisi gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

Geri

MAKALELER

Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2024
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım