Aile Danışmanlığı

Evlilik Öncesi Değerlendirme

       Bireylerin hayatlarında dönüm noktalarından biri olarak görülen evlilik kararlarında yardımcı olabilmek çiftlerin uyumu, bireysel, kültürel, ailesel farklılıklar gibi değerlendirmenin yapılabileceği bir süreçte verilen "psikolojik destek"tir.

           Aile ve Çiftler İçin Psikolojik Danışmanlık

       Evli, beraber yaşayan, ayrılmaya karar vermiş, boşanmış veya boşanmaya karar veremeyen çiftler’in başvurabileceği seanslarda; birlikteliklerde görülebilen başlıca iletişim problemleri, kavgalar, kıskançlık, aldatma, aldatılma, kültürel, ailesel problemler vs. gibi durumların çözüm ve başa çıkma yolları seanslar içinde profesyonel olarak değerlendirilmektedir. Bunların yanı sıra maddi konularda çıkan bazı sorunlar, cinsel anlamda görülebilen sorunlar, çocuk sahibi olamama, evlat edinme vs. gibi ailesel bazda ele alınabilecek her konuda danışmanlık önerilmektedir.

 

Evlilik Öncesi Danışmanlık, Evlilik Terapisi , Aile Danışmanlığı ve Boşanma Sürecinde Yapılanlar?

 

Evlenmek, aile kurmak hem bir şeylerden vazgeçiş, hem de kazanılacak birçok değere atılan bir adımdır. Ancak evlenilecek kişi ile uyum, evliliğe dair düşünceler, kayınvalide, kayınpeder, görümce, baldız gibi diğer aile üyelerinin durumu vs. özellikle bizim kültürümüzde sıkıntı yaratabilen unsurlardır.

Evlilik öncesi danışmanlık kapsamında yapılan aslında nasıl evlenmeden önce kan gruplarınızın uyuşup uyuşmadığı tıbbi testler ile tahlil ediliyor ise klinik gözlem, görüşme ve çiftlerle yapılan psikolojik seanslar ile bir takım sorunlar koruyucu destek kapsamında evlenmeden öngörülebilmektedir.

 

Ancak evlendikten sonra oluşabilen problemlerde ise daha çok çözüm odaklı terapiler ile biriken çift problemleri üzerinden durulur ve orta nokta bulunulmaya çalışır ancak orta noktada buluşmaya yönelik bir çaba yoksa bu durum kişilere yüzleştirilebilir.

Bazen sorunlar öyle küçük şeylerden birikmiştir ki  profesyonel bir kişinin desteği ile bu sorunlar kolayca açığa çıkıp çözülebilmektedir.

Aynı şekilde boşanma süreci de bir kayıp ve yas sürecidir ve bu sürecin özellikle çocuklar varsa en az ruhsal hasarla atlatılması için yapılan psikolojik görüşmeler kişilerin tek tek ve çocukların gelişimi açısından daha kaliteli bir yaşam sürebilmesine olanak sağlar.

 

**Aile terapilerine yaklaşık 60 dakika ayrılmaktadır ve bu terapilerde muhakkak kişiler bireysel olarakta terapi odasında terapist ile düşüncelerini paylaşma şansı bulmaktadırlar.

 

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG M.BERK KARAOĞLU

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ 

 

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2024
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım