Modumuz hangi şemaları yansıtıyor?

MODUMUZ HANGİ ŞEMALARI YANSITIYOR?

Modlar belirli bir an içinde ortaya çıkan başa çıkma şeklimiz ve şemalarımızdır.

 1. Çocuk Modları

 • İncinmiş Çocuk: Yaralı, sıkıcı, üzücü durumları yaşadığımız ruhsal yanımızdır. Kişi kendini kaybolmuş, çaresiz, yalnız, korkmuş, terkedilmiş, aşağılanmış, güçsüz, aciz, dışlanmış, başarısız gibi hisseder.
 • Kızgın Çocuk: Genellikle incindikten sonra kin duyma, intikam isteme, hakaret ve tehdit etme, gelişigüzel saldırganlık şeklinde ortaya çıkan ruhsal yanımızdır.
 • Dürtüsel Çocuk: İçinden geleni yapan, kendini kontrol etmekte zorlanan, başını derde sokan, bazen insanları inciten, düşünmeden konuşan, davranışı yaptıktan sonra düşünen ruhsal yanımızdır.
 • Mutlu Çocuk: Başkaları tarafından sevildiğini, kabul görüldüğünü, dinlenildiğini, anlaşıldığını, değer verildiğini hisseden ve diğer kişilerle uyum içinde olan ruhsal yanımızdır.
 1. Başa Çıkma Modları

 • Uyumlu Teslimci: Diğer insanlarla çatışmaktan ve dışlanmaktan kaçındığı için onları memnun etmeye çalışan, onlara göre kendini değiştiren, gerektiğinde eleştirmelerine veya aşağılamalarına izin verdiğimiz ruhsal yanımızdır.
 • Kopuk Korungan: Diğer insanlarla olan bağları yok sayan, duygusuz hisseden, soğuk duran, hiçbir şeyi önemsemeyen ve tek düze hisseden ruhsal yanımızdır. (Borderline)
 • Kendini Avutan: Duygularımızdan kaçınmak için bizi uyaran veya sakinleştiren aktiviteler yapan, rahatsız edici düşüncelerden uzaklaşmak için başka bir şeye aşırı odaklanan ruhsal yanımızdır. (Narsistik)
 • Zorba-Saldırgan: En iyi savunmanın saldırma olduğunu düşünen, dalga geçilmeyecek biri olduğunu gösteren, diğerlerinden üstün olmayı tercih eden, başkalarını yönetme ve küçümseme arzusu olan ruhsal yanımızdır. (Antisosyal)
 • Büyüklenmeci: Altta kalmayı sevmeyen, bir numara olmaya özen gösteren, diğer insanları önemsemeden istediğini yapan, kendini herkesten değerli gören, her şeyde en iyisi olmak isteyen ruhsal yanımızdır. (Narsistik)
 1. Ebeveyn Modları

 • Talepkar: Kişi kendine karşı çok katıysa, yapması gereken işleri bitirmeden dinlenemiyorsa, standartlara ulaşmak için bazı zevklerden ödün veriyorsa, sürekli daha iyisini yapmaya çalışıyorsa bu moddan söz edebiliriz.
 • Cezalandırıcı: Kişi hak etmediğini düşünerek kendinden zevk alacağı şeyleri esirgiyorsa, zarar verici eğilimler gösteriyorsa, özümde kötüyüm algısı varsa, kendini affedemeyeceğini düşünüyorsa, kendine karşı anlayışsızsa bu moddan söz edebiliriz.
 1. Sağlıklı Yetişkin

Kişi sorunlarını kendi başına çözmeye çalışıyorsa, duygularını ne zaman açıp açmayacağını biliyorsa, değişebileceğine ve gelişebileceğine inanıyorsa, haksızlığa uğradığında kendini savunabiliyorsa, özünde iyi olduğuna dair algısı varsa, arzuladığı şeyler için sabır gösteriyorsa, kim olduğunu ve mutlu olabilmek adına ne yapabileceğini biliyorsa bu moddan söz edebiliriz.

 

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA MERKEZİ


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2024
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım