‘ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUĞU’

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUĞU NEDİR?

Kaygı bozukluğu veya başka adı ile anksiyete, kişinin devamlı olarak ’BAŞIMA KÖTÜ BİR ŞEY GELECEK’ düşüncesi ile ortaya çıkmakta olan ve kişinin gündelik aktivitelerini yapmasına engel olan, kişiyi rahatsız eden ve gerginlik ortaya çıkaran bir tür psikolojik rahatsızlıktır.

Peki ya sizce çocuklarda kaygı bozukluğunun sebebi ne olabilir?

Çocuklar bildiğimiz üzere yetişkinler gibi rahatça duygularını dile getirememektedir. Çocuklar herhangi bir durum ile karşılaştıklarında nasıl ve ne tepki verecekleri konusunda kaygı duyabilirler. Yaşamış oldukları kaygı düzeyi yoğun ise bu rutin hayatını etkilemekte çocukluktan yetişkinliğe uzanan bir bozukluğa neden olabilmektedir. Genetik olarak kaygı bozukluğu varsa çocuğa geçme ihtimali de söz konusudur. Çevresel, dış faktörler de buna neden olabilmektedir. Bazı ebeveynler, çocuklarından yapabileceklerinin üstünde bir beklentide bulunmakta bu durumda çocuk, sürekli olarak daha iyisini yapmaya çalışıyor ve yapamayacağım korkusu ile kaygı bozukluğu geliştirmektedir. Mükemmeliyetçi anne-baba tutumuna sahip çocuklarda görülmektedir. Aynı şekilde aşırı kuralcı ebeveynlerin çocuklarında da görülmektedir. Okul öncesi çocuklar, ailesi ile iletişimini sağlam oluşturduğunda kaygı bozukluğu olma riski daha az olmaktadır.

‘ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUĞU SEMPTOMLARI’

*Bir anda oluşan ağlama nöbetleri.

*Aşırı sinirlilik.

*Uyku düzeninde bozulma, dalgalanmalar.

*Terleme.

*Sevdiklerine ve kendisine bir şey olacak korkusu.

*Karın ağrısı.

*Öfke patlamaları.

Peki ya kaygı bozukluğu olan çocuğunuza nasıl yaklaşırsınız?

*İlk olarak yapmanız gereken çocuğunuzun kaygısını, korkusunu ifade etmesini sağlamaktır. Çocuk kendisini dinleyen ebeveynlere karşı daha rahat hissedecek ve kaygısı böylece azalacaktır.

*Kaygılandığı konuda onu cesaretlendirmelisiniz. Bu şekilde kendisini güvende hissedecektir.

*Her çocukta hatta biz yetişkinlerde bile kaygının olduğunu, bu durumun normal olduğunu çocuğunuza anlatmalısınız.

BERK KARAOĞLU

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG-AİLE DANIŞMANI

ÖZEL BERK KARAOĞLU AİLE DANIŞMA  MERKEZİ


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2024
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım