Sağlıklı Uyku için Nasıl Beslenmeliyiz?

 

 

SAĞLIKLI UYKU İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?

Uyku, sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite kadar insan metabolizması için önemli bir yaşamsal olgudur. Kaliteli uyku, metabolizma dengesi için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir fizyoloji için, 6-8 saat arası uyumak metabolizmayı düzenler. Uyku problemi olan, günlük 5 saatten az uyuyan bireylerde hormonal değişiklikler ve daha çok yeme isteğinin artmasına bağlı olarak daha fazla kilo problemleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar.  Uykunun yaşamımızda önemli bir yeri olması beslenmemizi ve obeziteyi de etkiler. Ayrıca, beslenme kalitemiz, uyku kalitemizide etkilemektedir.

KALİTELİ UYKU İÇİN BESLENMEMİZDE YAPMAMIZ GEREKENLER;

- Kafein, nikotin ve alkol uyku probleminin yaşanmasında oldukça etkilidir. Kafein alımını uyku saatinden 5 saat önce kesmelisiniz, alkol ve sigara tüketimimizin olmaması uyku problemlerinin önlenmesinde etkilidir.

- Çay, kahve gibi kafein oranı yüksek içecekler yerine, akşam saatlerinde ıhlamur, adaçayı, nane, melisa, beyaz çay kafein oranı daha düşük içecekler tercih edilmelidir.

- Ayrıca kakao kafein içeriği yüksek olan bir besindir. Akşam saatlerinde tüketilen çikolata uykusuzluğunuzun sebebi olabilir.

- Karbonhidrat ve yağ oranı yüksek beslenmek uykusuzluk sebebi olabilmektedir.

- Basit karbonhiratlar (,şeker, tatlı, beyaz un gibi) yerine tam tahıllı (çavdar, yulaf, bulgur gibi) karbonhidratların tüketilmesi uyku kalitenizi artırmaktadır.

- Akşam yemeğinizi,  uyku saatinizden en az 4 saat önce tüketmeniz uyku kaliteniz ve kilo kontrolünüz için oldukça önemlidir.

- Uymadan 2 saat önce yemeği durdurmanız reflü, gastrit gibi mide hastalıklarının oluşmasını önlemiş olursunuz.

- Akşam yemeği ile tüketilen sarımsak, mide yanması gibi şikayetler oluşturabilir. Bu durum, uyku problemiyle karşılaşmanızı tetikler.

- Süt ve süt ürünleri, muz, yağlı tohumlar (çiğ badem, fıstı, ceviz..) gibi triptofan içeriği yüksek besinler tercih etmeniz daha rahat uyumanızı sağlar.

- Gün içinde su tüketiminiz metabolizma ritminizi düzenleyecektir ve uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır.

 

Kalitesiz/düzensiz uyku ritmine sahip bireylerde, gece yeme sendromu, gün içerisinde motivasyon eksikliği, hızlı kilo artışına sebep olmaktadır. Obezitenin ve düzenli bir metabolizmanın sağlanması için sağlıklı besin seçimi ile kaliteli uyku düzeni sağlayabilirsiniz.

 

 

‘SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI YAŞAMDIR.’

 

 MİNE TELEK

 DİYETİSYEN

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2024
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım