Okula Başlama Sürecinde Yapılabilcekler

 

 

Eğitim-öğretim yılının ilk haftası, özellikle ilkokula yeni başlayan çocuklar ve dolayısıyla da veliler için zorlayıcı bir süreç olabilir. Bu süreç, daha önce benzer ortamlarda ya da arkadaş gruplarıyla birlikte eğitim almış, ya da ailesinden ayrılmakta güçlük çekmeyen çocuklarda daha kolay atlatılırken, kimi çocuk için biraz daha stres dolu geçebilir. Öğrencilerin okula uyum surecini kolaylaştırmak ve onları bu yeni ortama alıştırmak için veliler ve eğitimcilerin yapabilecekleri ise su şekilde:

 

-Çocukların en büyük stres kaynağı okul hakkındaki belirsizlikler ve bilgi eksiğidir. Okul seçimi sürecine mümkün olduğunca çocuk da dahil edilmeli ve okul hakkında aklındaki soru işaretleri giderilmelidir.

-Henüz okula başlamadan önce çocuğa belli alışkanlıklar kazandırılmalı ve sorumluluklar verilmelidir. Böylece çocuk, ailesi yanında değilken de bulunduğu yere uyum sağlayabilmeli.

-Okula yeni başlayan çocuklar için bir uyum programı hazırlanmalı ve çocuklar bu programa aktif olarak dahil edilmelidir. Nelerle karışılacaklarını bildiklerinde çocukların endişeleri oldukça azalacaktır.

-Başlarda çocukla birlikte okula gidilse de, okulda geçirilen vakit ve vedalaşma suresi olabildiğince kısa tutulmalı.

-Çocuğa okulla ilgili konularda baskı yapılmamalı, 'okul' bir tehdit unsuru olarak kullanılmamalıdır. Öğretmenler 'cezalandırıcı' kişi olarak değil, aksine sevecen ve örnek alınması gereken kişiler olarak anlatılmalıdır.

-Yeni arkadaş edinme ve yeni arkadaşlarla okul dışında da sosyalleşme teşvik edilmeli. Okul ve okula dair olgular, çocuğa korkutucu değil eğlendirici ve onu mutlu eden kavramlara dönüştürülmelidir.

 

Eğer çocuğun uyum sureci 2 haftalık bir süreyi aşıyorsa bir pedagog ya da uzmana danışılmalı ve bu durumun sebebi öğrenilmelidir. Kimi zaman çok güçlü anne-çocuk ilişkisi ya da yakın zamanda yaşanan büyük değişiklikler (kardeş sahibi olmak vb.) okula uyumu güçleştirse de, zamanla çocuklar bu problemi aşacaktır.İZMİR TERAPİ VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

M.Berk KARAOĞLU

Psikolog-Aile Danışmanı-Cinsel Terapist

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2022
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım