Evlilik Zor Zanaat

 

 

Evlilik aslına bakarsanız toplumsal ve bireysel açıdan kişileri ve toplumun en küçük birimi olan aile durumunu düzene sokan bir unsurdur. Ancak değişen yaşam tarzları, bireysellik ile gelenekselcilik arasında kalan ilişki tutumları, kültür farklılıkları vs. gibi nedenler evlilik gibi imza ile resmiyete dökülen ve fiiliyatta birçok paylaşımın artık beraber yapılacağı düşünceleri insanları ister istemez bir strese sokmaktadır.

Peki Nedir evliliğin olumlu ve olumsuz görülebilen yanları?

Muhtemelen en olumlu yanı sevdiğiniz kişiden ortak bir meyvenizin olması yani bir çocuğunuzun dünyaya gelmesidir. Olabiliyorsa düzenli bir ev hayatı, yeme alışkanlığı, maddi birliktelik, daha rahat yatırım yapabilme vs. gibi görünen bir çok olumlu yanı var. Ancak eğer aile yaşantısına, anne veya baba olmaya bundan da ötesi karı-koca olmaya hazır değilse kişi ve kişiler olumlu saydığımız bir çok noktada olumsuza dönüşür ve evlilik zulme dönüşür.

Evlilik Öncesi Psikolojik Danışmanlığın Önemi?

İşte tamda bu noktada kişiler birbirlerine açıkça duygu ve düşüncelerini ifade edemedikleri ve evlilikten beklentilerini belirtemedikleri noktada 3. bir gözün, özellikle ruh sağlığı profesyonelinin (psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatrist vs. gibi) desteği aile danışmanlığı yapması çok önemlidir.

Sadece duygusal yönüyle değil duyguların direkt olarak yansıdığı varolan veya varolacak çiftin cinsel yaşamı içinde bu psikolojik danışmanlık sürecinin önemi büyüktür.

Bir sorun varsa üzerini kapamak örtmek veya sorunlardan kaçmak, evlilik süresini gereksiz bir şekilde uzatmak veya sorunları çözmeden askere gitmek gibi durumlar bu problemleri katlayacaktır. İlişkide soğumalar, öfke patlamaları, uyum problemleri ve belki de aldatmalar yaşanabilecektir.

Evliliği yürütmek kolay bir iş değil ve belki annemizden babamızdan model alabileceğimiz bir süreçtir. Bireysellik ile ailesel paylaşımları dengelemek, partnerimize göre duygu ve düşüncelerimizi yontmak ve uyum en önemli kavramlardır.

Evet baştada belirttiğimiz üzere “Evlilik Zor Zanaat” olsa da adı üstünde zanaat bu eseri iyi bir şekile soktuğumuz zaman her anlamda başarı ve huzur bizimle olabilecektir.

Saygılarımla..M. Berk KARAOĞLU

Psikolog – Aile Danışmanı

 

 İzmir Terapi ve Psikolojik Danşmanlık Merkezi

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2021
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım