Erkekler Neden Aldatır ?

ERKEKLER NEDEN ALDATIR?

Çiftler arasında en büyük problemlerden biri de “aldatmak” kavramıdır. Günümüzde insanlar arası ilişkilerini en çok sarsan ve travmatik bir olay olan aldatmak eylemi hem erkekler hem de kadınlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Peki erkekler neden aldatır? problemin kaynağı nedir?

 

Evliliklerin/ilişkilerin dinamiği olan güven, haz, sevgi ve saygı çok büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir ilişkide cinsel ve duygusal paylaşım olmalıdır. Kimi zaman bu dinamikler sağlıklı bir şekilde sağlanmadığında partnerler arasında çok büyük problemler meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda kadın kendini suçlamamalı, kendisini değersiz görüp sevilmediğini düşünmemeli. Aldatmayı iki taraflı düşünelim, bir tarafında ilişki içerisinde yaşanan problemler bir diğer tarafında ise aldatan kişideki bireysel problemler olarak düşünebiliriz.

Erkeğin aldatma sebebi bazı koşullarda bir ya da birden fazla etmenden kaynaklanabilmektedir. Aldatma sadece cinsellik ile ilgili değil, duygusal aldatmalar da varolmaktadır.  Ne olursa olsun böyle bir durum normalize edilmemeli ve meşrulaştırılmamalıdır. Evrimsel olarak baktığımızda erkekler dürtülerine ve hormanlarına bağlı olarak olarak davranabilmekte ve o sırada mantıklarını tamamen devre dışı bırakabilecek bir mekanizmaya sahip olabilmektedirler.

Aldatmanın son dönemlerde artış göstermesinin bir sebebi “sosyal medya” olabilmektedir. Sosyal medya mecralarıyla bilgiye ve istediğimiz kişiye kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Görsel olarak etkilenebileceğimiz birçok kaynağa ulaşabilmekteyiz. Bu noktada aldatmak çok daha kolay bir olgu haline gelmiş bulunmaktadır.

Aldatma aniden ve bir anda ortaya çıkan bir şey değildir. Bir eksiklik sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda ilişkiyi kuvvetlendirmek gerekmektedir.

Birçok problemin kaynağını oluşturan bir diğer kavram ise “özgüven”. Özgüven eksikliği bir diğer aldatma nedenlerinin arasında olabilmektedir.

Birey kendini yetersiz, çirkin, yaşlı, değersiz görebilmektedir. Özgüven eksikliğiyle karşı karşıya kalan bir erkek, kendi egosunu düzeltmek için ve kendine olan güvenini geri kazanabilmek için kadınların onayına ihtiyaç duyabilmekte ve karşı cinsini ilgisini çekebilmek için çaba gösterebilmektedirler. Bu sebeple ne kadar çok kadından onay alırsa, beğenilirse ve istenirse onun için o kadar iyi olabilmektedir. Özgüven eksikliği kadar kendini üst görme, kendini yüceltme ve kendini farklı görme kavramları da birçok problemin kaynağından süregelen, hatalı bir algıdır. Kendini üstün gören, yücelten birey diğer erkeklerden daha çok kadınlarla birlikte olmak isteyerek kendi üstünlüklerini kanıtlama çabasına girebilmektedirler ve partnerlerini aldatmaya meyilli olabilmektedirler. Aldatarak ve birden çok kadınla beraber olarak ödüllendirildiklerini düşünmektedirler. Erkekler, partnerlerinden sürekli isteklerini karşılamaları, sürekli olarak anlayışlı olmaları gibi gerçek dışı beklentiler içerisinde olabilmektedir. Ortak paydada buluşamayan, gerçek dışı isteklerde olan, karşı tarafın sınırlarına saygı duymayan ve anlamayan, bu isteklerinin gerçekleşmediğini gören erkekler dışarıda beklentilerini karşılamak için bir arayışa girebilmektedirler. Bir diğer önemli konu ise ilişkide/evlilikte sevginin artık olmaması. Partnerlerden biri karşı tarafa duyduğu sevginin bittiğini hissettiğinde, ilişkide/evlilikte mutsuz olduklarını hissettiklerinde aslında birlikteliklerini kafada bitirmiş bulunmaktadırlar. Bu durumu karşı tarafa açıklamaya cesaret edemeyen ve bu konuşmayı kimi zaman karşı taraftan bekleyen bireyler bu süreç içerisinde aldatabilmektedirler. Geçmişte yaşanmış travmalar da aldatmaya itebilmektedir. Kişi, geçmiş ilişkilerinde yaşadıkları, deneyimleri ve tecrübeleri doğrultusunda koşullanmış bir şekilde aldatabilmektedir.

 

 

Aldatılan bireyler yaşadıkları travmayla başa çıkmak ve ilerde yaşayacak olan ilişkilerinde geçmişte yaşadığı bu problemin etkilerini yaşamamak adına bir uzmana danışmalıdır. Bireyler ilişkilerinde/evliliklerinde bu sorunu yaşadıklarında ve ilişkilerini devam ettirme kararını verdikleri takdirde mutlaka konuyla ilgili bir uzmana, özellikle çift terapistine başvurmalı.

Erkeklerde aldatmanın nedenlerinden biri de sevginin de dışında kadın-erkek ilişkisinde, evliliklerde monotonluklar, ailenin işin içine girmesi gibi noktalarda şehvetin yerini şefkatin almasıdır. Burada şehveti yerine getirecek yani kişileri kadın ve erkek hissettirecek noktalara odaklanmak, erotizm ve romantizme odaklanmak, çocuklardan ve ailelerden biraz uzakta etkinlikler yapmak ve vakit geçirmek daha mantıklı ve yararlı olabilmektedir. Çünkü aslında bu sadece erkekleri değil kadınları da besleyecek olan bir noktadır. Benlik saygımızı, cinsel doyumumuzu ve çift uyumumuzu besleyecek bir noktadır. Bunların dışında cinsel hayatta da monotonluklardan kaçınılmalı. Yeni pozisyonlar, yeni mekanlar, yeni konuşmalar yapabilmekte ve bu konulara açık olabilmekte cinsel kaymaları önleyecek bir nokta olabilmektedir.

 

Uzman Klinik Psikolog M.Berk KARAOĞLU

Aile Danışmanı-Cinsel Terapist

Özel Berk Karaoğlu Aile Danışma Merkezi

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2024
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım