Spor Psikolojisi Nedir?

SPOR PSİKOLOJİSİ NEDİR?

Spor psikolojisi psikolojinin diğer alt dallarına göre ülkemizde yeni gelişen bir dal olsa da son yıllarda büyük önem kazanmış ve birçok spor kulübü, antrenörler ve sporcular için önemli bir hale gelmiştir. Spor psikolojisi sporcuların ve antrenörlerin motivasyonunu yükseltmeyi amaçlayan, psikoloji biliminin bir alt dalıdır. Motivasyonu yükseltmenin yanı sıra spor psikolojisi sporcuların düşünce ve davranış örüntülerini anlamaya çalışır ve bunların üzerinde durarak sporcuların psikolojik anlamda iyi olmalarını sağlamayı amaçlar. Bir yandan da sporun zihinsel anlamda sporcuya olan olumlu etkilerini inceler.

Spor psikologları genellikle sporcuların rekabet ortamından dolayı yaşadığı yoğun stres üzerinde ve bu stresle nasıl başa çıkılabileceği yani performans kaygısı konusunda çalışırlar. Aynı zamanda çeşitli öfke problemleri, sakatlıkla mücadele etme ve özgüven eksikliğini konularında da çalışabilirler. Sporcuların bu problemleri ortadan kaldırmalarını ve bunun yerine motivasyonlarına odaklanmalarını sağlarlar. Ayrıca spor psikologları sporcuların performanslarını geliştirmeleri için çeşitli fiziksel ve psikolojik becerileri de içeren antrenman programlarını sporculara uygun olacak şekilde oluştururlar. Bu programlar hazırlanırken zihinde canlandırma veya odaklanma teknikleri kullanılabilir. Spor psikologları sporcular için terapiler düzenleyebilir, sporcuların kariyer değişimleri üzerinde çalışabilirler. Bunların yanı sıra spor psikologları araştırma görevlisi olarak sporla ilgili çeşitli konular üzerinde de araştırma yapabilirler.

 

SPOR PSİKOLOĞU NASIL OLUNUR?

Spor psikoloğu olmak özellikle spora ilgi duyan ve sporla ilgilenen birçok psikoloji öğrencisi için heyecan verici bir kariyer seçeneği olabilir. Aslında Türkiye’de spor psikoloğunun tanımına yönelik net bir yasa yoktur ancak spor psikolojisine yönelik yüksek lisans bölümleri aşağıda verildiği gibi mevcuttur. Bunların da yanı sıra çeşitli sertifika programları bulunmaktadır. Özellikle bazı zamanlarda federasyonların açtığı (Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Basketbol Federasyonu vs.) eğitimler de bu alanda yetkinlik kazanmak isteyen psikoloji, psikolojik danışmanlık, beden eğitimi mezunlarına katkı sağlamaktadır. Ancak tabi ki de sadece bu alanda teorik kısım çok yeterli olmayabiliyor. Bu teorik bilgileri uygulamaya dökmek, kulüplerde aktif olarak çalışmak ve buna yönelik tecrübelenmek faydalı olabilmektedir.

 

SPOR PSİKOLOJİSİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

Marmara Üniversitesi-Beden Eğitimi ve Spor Tezli Yüksek Lisans programı

Akdeniz Üniversitesi-Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Tezli Yüksek Lisans Programı

Başkent Üniversitesi-Egzersiz ve Sportif Performans Tezli Yüksek Lisans programı

Ege Üniversitesi-Sporda Psiko Sosyal Alanlar Tezli Yüksek Lisans Programı

Loughborough University-Spor ve Egzersiz Psikolojisi Yüksek Lisansı

Purdue University-Spor ve Egzersiz Psikolojisi Yüksek Lisansı

Southern Illinois University-Spor ve Egzersiz Psikolojisi Yüksek Lisansı

Florida State University-Spor Psikolojisi Yüksek Lisansı

Minnesota State University-Spor Psikolojisi Yüksek Lisansı

Ithaca College-Spor ve Egzersiz Psikolojisi Yüksek Lisansı

Ball State University-Spor ve Egzersiz Psikolojisi Yüksek Lisansı

Barry University-Spor Egzersiz ve Performans Psikolojisi Yüksek Lisansı

 

Özel Berk Karaoğlu Aile Danışma Merkezi

Uzman Klinik Psikolog- Aile Danışmanı M.Berk KARAOĞLU

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2021
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım