SOSYAL MEDYA İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLİYOR?

SOSYAL MEDYA İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Günümüzde sohbet konularımızın çoğunluğu sosyal medyanın hayatımızı nasıl etkilediği hakkında oluyor aslında. İletişim kopukluğunu çoğunlukla sosyal medyanın hayatımızı ele geçirmesine bağlıyoruz. Ancak, bu kadar kötülemenin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Nitekim, şu anda size bu yazıyı ulaştırabilmem sosyal medya sayesinde oluyor. Birbirimize ulaşabilmemizin sınırı, sosyal medyayla ortadan kalktı diyebiliriz aslında. Görüntülü konuşmalar, canlı yayınlar vs. sayesinde dünyanın diğer ucu da olsa iletişim halinde kalabiliyoruz. Yani, olumsuz yanları olduğu kadar olumlu yanlarının da olduğunu unutmamamız gerektiğini düşünüyorum. 

Sosyal medyanın zaman geçtikçe hayatımızın merkezine yerleştiği bu günlerde, en çok tartışılan konulardan birisi ile ilişkiler oluyor. Çeşitli uygulamalar sayesinde, birisiyle tanışabiliyor ve konuşabiliyoruz. Sosyal medya aracılığıyla birisiyle tanışmak ne kadar doğru diye bir soru yöneltildiğinde, olumsuz bir cevap vermemizi etkileyecek tek konu güvenirlilik olurdu sanırım. Karşı tarafı hiç tanımıyorsak, görüşüp buluşma konuları biraz tedirginlik yaratabilir ancak bunların da çözümlerini üretebiliyoruz. Çünkü, sosyal medya artık o kadar normalleşen bir süreç ki bizim hayatımızda, “internetten tanıştık” cümlesini şaşırarak karşılamıyoruz mesela. Ancak, bir de ele alabileceğimiz bir diğer konu, çiftlerin ilişkisini nasıl etkilediği olabilir. 

 

 

SOSYAL MEDYA ALDATMALARI TETİKLİYOR MU?

Başlamış ve devam etmekte olan bir ilişkide çeşitli tartışma ve kavgalara sebep olabiliyor sosyal medya. Hepimizin artık aşina olduğu tartışmalar aslında bunlar. Takip ettiğimiz kişilerden tutun da fotoğrafımızın altına uzun zaman sonra yorum yapan kişi bile tartışmalarımıza konu olmakta. 

Sosyal medyada kişiselleştirilmiş hesabımız, günümüz dünyasında özel hayatımız ve özel alanımız oluyor aslında. Bu konudaki “kıskançlıklar” yine arkaplanda çalışan güven sorunları ve bağlanma problemleri olabiliyor. Sosyal medyanın ilişkileri zedelemesinin bir sebebi ise aldatmalardaki artış oranı. Çünkü, sosyal medyanın sürekli bir uyaran olması, kişilere ulaşılabilirliğin kolaylaşması aklımızdaki soru işaretlerini pekiştirebiliyor. İstatiksel olarak evli çiftlerin üçte ikisinin boşanmayla sonuçlanması da aslında bize ilişkilerin akıbeti hakkında bilgi vermekte. 

Peki, ilişkilerimizin sağlıklı devam edebilmesi için partnerlerimizin sosyal medyasına ne kadar karışmalı veya dahil olmalıyız? Bu konuda bazı çiftlerin birbirine şifrelerini verdiğini ve kontrolü böyle sağladıklarını gözlemlemekteyim. Ancak, bunun sağlıklı bir çözüm yolu olarak değerlendirmekten ziyade tam tersine kısıtlanmışlık hissi yaratabileceğini düşünmekteyim. Burada, bu yola başvurmanın sebepleri arasında yine aldatılma korkusu yer almaktadır. Bunun yerine, kişilerin kendi aralarında konuşarak ortak bir çözüm yolu bulmaları öncelik arz etmektedir. Örneğin, beraber bir fotoğraf veya mekan paylaşılması, ilişkideki bu problemi kısıtlanma olmadan iyileştirebileceğini düşünmekteyim.

Özetle, her konuda olduğu gibi çiftler arasında sosyal medya kullanımının da bir denge unsuruna bağlanması, sınırlarının olması, bireyselliklerin ve birlikte yapılan etkinliklerin sosyal medya üzerinden yaşanıp paylaşılması daha anlamlı olabilecektir.

 

M.BERK KARAOĞLU

Uzman Klinik Psikolog- Aile Danışmanı

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2024
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım