Uyku Düzeni Nasıl Sağlanabilir?

 

 

Psikolojik olarak uyku düzeni nasıl sağlanabilir?


Günlük yaşamda sürekli stresli ve anksiyete yaratan durumlarla karşı karşıya kalabiliriz bu da bilinçaltında sürekli bir duygu ve düşünce yoğunluğuna sebep olabilir.

Çoğunlukla da gece başımızı yastığa koyduğumuzda günün veya ertesi günün muhasebesini yapmakta buluruz kendimizi çoğu da gereksiz detaylı ayrıntılardır.

İşte bu noktada uykuya dalmakta güçlük veya bir şekilde uyuyabilsek bile gece sık kalkma şeklinde uykuda düzensizliğe yol açabilir.


Bunlar dışında herhangi bir performans sergileyeceğimiz bir günün önceki gecesi ise heyecandan uyku girmez gözümüze. Peki bu anlarda kısaca maddeleştirecek olursa neler yapabiliriz?

 

İşte psikolojik olarak uyku düzenimize katkı sağlayabilecek 10 madde;

       1. Öncelikle bizim için çok fazla önem taşıyan bir sınav, sunum, iş görüşmesi vs. gibi bir durum varsa bu günden birkaç gün öncesine uzanarak uyku düzenini normale sokmaya çalışmak gerekir buna da ”mutlaka her sabah aynı saatte kalkmaya özen göstererek” başlanılabilir.

 

      2. Sabah uyandığımızda yataktan hemen çıkılmalı dinlenmek amacıyla uykuya devam edilmemelidir ki uyku isteğimizin döngüsü ibresinden şaşmasın.

 

      3. Gündüzleri uyumamaya özen gösterilmeli  yani tabiri caiz ise kısa da olsa kestirmeler yapılmamalıdır.

 

      4. Mümkün mertebe düzenli egzersiz yapmaya (yürüyüş, gevşeme, nefes vs.) özen gösterilmelidir.

 

      5. Akşam saatlerinde heyecan oluşturacak aktivitelerden kaçınılmalıdır. Özellikle geç saatlerde daha dinlendirici kitap okumak, klasik müzik dinlemek gibi meşguliyetler bulmak daha anlamlı olacaktır.

 

      6. Yatak odasını aşırı rahatsız edici ışık, ses ve ısı yönünden korumaya çalışılmalıdır.

 

       7. Oda havasız ise pencere vs. açılarak odanın havasını sağlamak fayda getirecektir.

 

       8. Ilık bir duş almakta biraz daha rahat uykuya dalabilmek adına katkı sağlayacaktır.

 

       9. Gece yatmadan önce aksiyon içeren filmler, videolar izlenmemeli kişiyi olumsuzluğa sevkedecek olumsuz haberlerin üstünde durulmamalıdır.

 

      10. Son olarak uyumak için kendimizi strese sokmamalı tam tersi yatağa yattığınızda aklınızda gerekli, gereksiz bir sürü detaylı düşünce beliriyor ve sizi bu düşünceler uyutmuyorsa ; yatakta dönüp durmadan yataktan kalkıp yine sakinleştirici düşüncemizi başa bir yöne sevkedebilecek kitap okumak , klasik müzik dinlemek gibi bir aktivite ile uğraşmak sonrasında gözler kapanır duruma geldiğinde bir kez daha yatmayı denemek anlamlı olacaktır.

 

                                                                                                 İYİ UYKULAR..   :) 

 

 

M. Berk KARAOĞLU

Psikolog – Aile Danışmanı

İzmir Terapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Görseller


Geri
Tüm hakları saklıdır. © 2016 - 2024
izmirklinikpsikolog.com
eskişehir web tasarım